Tartalom
Call for papers

Jog válság idején - A PPKE Jog- és Államtudományi Doktori Iskola országos doktorandusz konferenciája

Gárdos István tanulmányíró verseny

Folyóiratok, working paperek és blogbejegyzések

JTI Blog (2022/19)

JTI Blog (2022/16)

JTI Blog (2022/17)

JTI Blog (2022/18)

JTI Blog (2022/20)

JTI Blog (2022/21)

JTI Blog (2022/22)

MTA Law Working Papers (2022/13)

MTA Law Working Papers (2022/14)

MTA Law Working Papers (2022/15)

MTA Law Working Papers (2022/16)

MTA Law Working Papers (2022/17)

MTA Law Working Papers (2022/18)

MTA Law Working Papers (2022/19)

MTA Law Working Papers (2022/12)

Személyi hírek

Elhunyt Prof. Harmathy Attila (1937–2022)

Elhunyt dr. Török Gábor professzor, egykori kollégánk

Friss könyvek

Megjelent a Demokrácia-dilemmák – Alkotmányjogi elemzések a demokráciaelv értelmezéséről az Európai Unióban és Magyarországon

Konferenciák, workshopok, könyvbemutatók, előadások

Földi András: Grosschmid Béni és az antik jogok - Székfoglaló előadás

Internetes Jogtudományi Enciklopédia Jogbölcselet rovatának második műhelyvitája

Internetes Jogtudományi Enciklopédia Közigazgatási jog rovatának műhelyvitája

Nonprofit szervezetek és közérdekű pereskedés

„A családtagok közötti jogviszonyok sokszínűsége”

XXVII. Polgári Jogot Oktatók Országos Találkozója (XXVII. POT)

További hírek

Pályázati felhívás: Pro Dissertatione Iuridica Excellentissima Díj

Call for papers
Jog válság idején - A PPKE Jog- és Államtudományi Doktori Iskola országos doktorandusz konferenciája

A "Jog válság idején" központi témához kapcsolódó, bármely jogterülethez kötődő – magyar vagy angol nyelvű – előadásokat a jelentkezések után osztjuk tagozatokba (a pontos időkeretről is ekkor tudunk információval szolgálni).

Jelentkezés 2022. október 15-ig az alábbi linken: https://forms.gle/646BsQwoykAQocHM8

Határidő: 2022-10-15
Gárdos István tanulmányíró verseny

A Gárdos Mosonyi Tomori Ügyvédi Iroda pályázatot ír ki Gárdos István, az Iroda alapítójának és vezetőjének szellemi öröksége ápolására.

Gárdos István szakmai pályafutása alatt a bankügyletek jogi tartalmának minél alaposabb megértésére, ennek alapján a banki szerződések, biztosítékok és az azok alapjául szolgáló polgári jogi szabályok egyértelmű kidolgozására törekedett. Fáradhatatlan kíváncsisággal kutatta a bankügyletek alapjául szolgáló közgazdasági viszonyok jogi vetületét, a pénz jogi természetét, és megalkuvás nélkül ragaszkodott a szabályozás logikájának és teljes harmóniájának megteremtéséhez.

A pályázati felhívással a célunk az, hogy Gárdos István ezen törekvései méltó folytatásáról – az Iroda működésének keretein túl is – gondoskodjunk.

A pályázat témája

Pályázni lehet minden olyan, máshol még nem publikált tanulmánnyal, amely a bankügyletek (így például hitel- és kölcsönszerződések, számlaszerződések, dologi és személyi biztosítékok, a pénz jogi jellege) jogi kérdéseit vizsgálja.

A pályázók köre

A pályázatra olyan joghallgatók és jogászok jelentkezését várjuk, akik a 2022/2023. tanévben jogász osztatlan képzésben vagy doktori képzésben vesznek részt vagy akik a jogi záróvizsgájukat legkorábban a 2019/2020. tanévben tették le.

Határidő: 2023-03-01
Folyóiratok, working paperek és blogbejegyzések
JTI Blog (2022/19)
Gor Vartazaryan: Report from the roundtable on the impact of COVID-19 on Czech elections and electoral law
JTI Blog (2022/16)
Bán-Forgács Nóra: Információszabadság és covid Magyarországon
JTI Blog (2022/17)
Dominika Kuchárová: Report from the Slovak Roundtable on Constitutional Limits to the Right to Vote under the Impact of the Covid-19 Pandemic
JTI Blog (2022/18)
Paulina Jablonska: Report on Policy Roundtable: “Crises and democracy: the long-term impacts of COVID-19 on V4 countries’ electoral systems”
JTI Blog (2022/20)
Rácz Lilla: Kriptovaluták és Covid – mit tanulhatunk (ha tanulhatunk) szabályozási szempontból egy kriptopiaci hullámzásból
JTI Blog (2022/21)
Timár Balázs: Visszatérés a sosemvolthoz – további széljegyzetek a főispánság és a vármegye intézményéhez
JTI Blog (2022/22)
Kecskés Gábor: Fenntartható környezethez való jogunk és az óceánok kapcsán a jövőnkért érzett felelősség
MTA Law Working Papers (2022/13)
Cserép Andor Valér: Regulating Digital Giants – The EU’s Digital Markets Act - Part One
MTA Law Working Papers (2022/14)
Farkas Ádám: Questions and Options for the Emerging Reform of the Hungarian Security and Defence Regulation
MTA Law Working Papers (2022/15)
Agócs Petra Márta: Az önvezető autók által felvetett problémákra, különösképp a villamos-dilemmára adható lehetséges válaszok a magyar büntetőjog alapján
MTA Law Working Papers (2022/16)
Lugosi Vilmos: Mire jó ma egy önvezető autó? Az önvezető autók jelenlegi szabályozásának kérdései és kritikái
MTA Law Working Papers (2022/17)
Erős Orsolya Júlia: A mesterséges intelligencia (MI) a kártérítési felelősségi rendszerben
MTA Law Working Papers (2022/18)
Móczár Dóra: Mesterséges intelligencia és a büntetőjogi felelősségi kérdések, különös tekintettel az önvezető autókra
MTA Law Working Papers (2022/19)
Varga Réka: Nemzetközi szervezetek immunitása Magyarországon a Nemzetközi Beruházási Bankkal kötött székhelymegállapodás, a releváns Alkotmánybírósági döntések és a székhelymegállapodások egymással történő összehasonlítása tükrében
MTA Law Working Papers (2022/12)
Hoffmann Tamás: Az orosz-ukrán konfliktus nemzetközi jogi dimenziói I. - Az államközi erőszak alkalmazásának nemzetközi jogi kérdései
Személyi hírek
Elhunyt Prof. Harmathy Attila (1937–2022)

2022. augusztus 30-án 85 éves korában elhunyt Harmathy Attila akadémikus, a Jogtudományi Intézet egykori munkatársa, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar oktatója és korábbi dékánja, az Alkotmánybíróság volt tagja.

Harmathy Attila 1937. április 20-án született Budapesten. Felmenői apai ágon jogászok, anyai ágon református lelkészek és pénzügyi szakemberek voltak. Édesapja, dr. Harmathy Attila törvényszéki bíró, később tanácsjegyzőként a m. Kúria elnökének titkárságvezetője volt. 1948-ban a Kúria elnökének menesztése után Debrecenbe költözött a család, ahol édesapja megyei bírósági bíró lett. 1953 elején azonban azonnali hatállyal, fegyelmi határozattal elbocsátották, amely döntést ugyan Nagy Imre első időszakában felülvizsgáltak, de az elbocsátás és a visszavétel közötti időszak édesapja egészségére nagyon rossz hatással volt. A tárgyalások telente fűtetlen tárgyalóteremben zajlottak.Harmathy Attila tizennyolc éves volt, éppen elkezdte az Egyetemet, amikor egy tárgyalótermi meghűlés szövődményeként kialakult tüdőgyulladásban elveszítette édesapját.

Harmathy Attila 1955-ben érettségizett a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában. Habár a pályaválasztás kapcsán két tudományterület is foglalkoztatta, a fizikusi, illetve a jogászi, végül a továbbtanulási lehetőségeket mérlegelve a jogászi pálya mellett döntött. AZ ELTE jogi karán három oktató kiemelkedő hatással volt jövőbeni életútjára. Marton Géza római jogász professzor tanszékén demonstrátor volt, Nizsalovszky Endre kezei alatt kezdte meg a polgári jogi munkát, az ő elbocsátása után pedig Eörsi Gyula lett Nizsalovszky utóda, mind a tanszéken, mind a fiatalok felkarolásában.

1959-ben, az egyetem elvégzése után először a Magyar Külkereskedelmi Bankban, majd a Malévnál dolgozott. Az elhelyezkedés nem volt zökkenőmentes. Az egyetemi személyzeti vélemény alapján, ami akkoriban a munkavállalás során kiemelkedő jelentőséggel bírt, jogi állásra nem kapott ajánlatot. A Magyar Külkereskedelmi Bankban így lett idegen nyelvű levelező, majd a Malévnál nemzetközi légi fuvarozással foglalkozott. Végül 1962 telén Eörsi Gyula hívására került az MTA Állam- és Jogtudományi Intézetébe. Harmathy Attila tudományos munkatársként, főmunkatársként, tudományos titkárként, osztályvezetőként, majd igazgatóhelyettesként összesen három évtizedet töltött az Intézet falain belül, előbb főállásban, majd félállásban. 1962-ben részt vett a Cambridge-i egyetem nyári jogi tanfolyamán, 1964 és 1967 között pedig elvégezte a strasbourgi Nemzetközi Összehasonlító Jogi Egyetem négy évfolyamát. Intézeti évei alatt a kodifikációs tevékenységben is szerepet vállalt, részt vett a gazdasági reformmal összefüggésben szükséges jogszabályok megalkotásában, ahogyan a polgári törvénykönyv 1977-es módosításában is. Később az akadémiai törvény és az MTA alapszabályának elkészítésében, 1998-ban és 2010-től pedig az új polgári jogi kódex megalkotásában is szerepet vállalt.

1966-ban megnősült, elvette Horváth Annát (1933–2012), aki büntetőjogászként évtizedeken át az MTA Állam- és Jogtudományi Intézetének munkatársa volt.

Tudományos tevékenysége a polgári jog, és az összehasonlító jog, szorosabban pedig a szerződések jogának kérdésköréhez kapcsolódott. 1972-ben védte meg az állam- és jogtudományok kandidátusi értekezését a közreműködőért való felelősségről írt munkájával (kiadása: Felelősség a közreműködőért, Budapest, KJK, 1974) és 1981-ben a szerződések, a közigazgatás és a gazdaságirányítás összefüggéseiről szóló művével (kiadása: Szerződés, közigazgatás, gazdaságirányítás, Budapest, Akadémiai, 1983) a tudomány doktora fokozatot szerzett. 1993 májusában a Magyar Tudományos Akadémia levelező, 1998-ban rendes tagjává választották. Számos tudományos testületnek volt tagja, titkára, illetve elnöke. 1985-től tagja, 1985 és 1990 között alelnöke volt az MTA Jogtudományi Bizottságának. 1980 és 1990 között tagja, 1990 és 1993 között titkára volt a Tudományos Minősítő Bizottság Állam­ és Jogtudományi Bizottságának. 1993 és 1995 között az Országos Akkreditációs Bizottságnak a tagja, és a Jogtudományi Szakbizottságnak az elnöke volt. 1995 és 1998 között az Akadémia tudományos címek odaítéléséről döntő Doktori Bizottságának volt az elnöke. 1993 májusa és 1995 februárja között az MTA főtitkárhelyettese, 1996 májusától 1999-ig alelnöke volt.

Intézeti tevékenysége mellett oktatói munkásságára is kiemelt figyelmet fordított. Az Egyetemen negyedéves kora óta vezetett szemináriumokat, először római jogból, majd a római jog történeti tárgyként történő oktatásának bevezetése, így a római jogi szemináriumi órák megszüntetése után, polgári jogból. Saját szavai szerint „[a]z intézeti munkatársaknak hosszú ideig nem volt engedélyezett a másodállás. Nekem annyiból volt kivételes a helyzetem, hogy engedélyezték – fizetés nélkül történő – óraadást a Jogi Karon […]. Ez vált később a fizetett óraadássá, majd másodállásban történő tanítássá és még később főállású oktatói tevékenységgé.” (Az idézet forrása: Jubileumi interjúk IV. – Harmathy Attila, ELTE ÁJK.) 1974-ben docenssé, 1982-ben egyetemi tanárrá nevezték ki. A rendszerváltás után 1990. október és 1993. november között a Kar dékánja volt. 2007 óta professor emeritusként is minden félévben tartott szabadon választható tárgyból órát a jogászképzés keretében és hosszú évekig részt vett a doktori képzésben is. Emellett vendégkutató, illetve később vendégprofesszor volt több amerikai, illetve francia egyetemen (többek között: University of California Law School, Berkeley; Univeristy of Iowa; Louisiana State University; Université Aix-en-Provence-Marseille; Université Panthéon-Assas, Paris II). Tudományos eredményeinek nemzetközi szintű elismertségét jelzi, hogy 1998-ban a Nemzetközi Összehasonlító Jogi Akadémia alelnökévé választották és ezzel a nemzetközi jogtudomány egyik legrangosabb testületének vezető tagjává vált. Tagja volt emellett a Nemzetközi Kereskedelmi és Fogyasztói Akadémiának, valamint az Európai Akadémiának és 2003-ban a Nemzetközi Intézet a Magánjog Egységesítéséért (UNIDROIT) nevű független kormányközi szervezet igazgatótanácsába is beválasztották.

Harmathy Attilának tudományos és oktatói pályája mellett, helyesebben a kettő ötvözeteként, meghatározó szerepe volt abban, hogy megindulhatott a doktori képzés az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán. A doktori képzés megszervezésének időszakát megelőzően volt a Kar dékánja, majd a Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese, a Doktori Tanács elnöke. „Ennek megfelelően több szinten kaptam információt a tudományos képzés, a tudományos fokozatok kérdéseiről. Egyébként pedig oktatóként is, az MTA Állam- és Jogtudományi Intézetének kutatójaként is többen fordultak hozzám segítséget, tanácsot kérve olyanok, akiknek elméleti érdeklődésük volt. Bizonyos kutatásirányítási tapasztalatom is volt tehát. Az információkon és a tapasztalaton kívül érdekelt is az értelmes fiatalokkal való foglalkozás, továbbá fontos feladatnak is tekintettem a tehetséges fiatal szakembereknek történő segítségnyújtást.” (Interjú Harmathy Attila professzor úrral díszdoktorrá avatása alkalmából, ELTE ÁJK).

Pályafutásának újabb figyelmet érdemlő időszaka alkotmánybírói tevékenységéhez fűződik. Saját elmondása alapján 1990-ben még nemet mondott az alkotmánybírói találra, de 1998 végén, a jelölőbizottsági ülést megelőző este „meggyőzték”. 1998 és 2007 között volt az Alkotmánybíróság tagja. Egyszer azt nyilatkozta, hogy nem bánta meg, hogy a polgári törvénykönyvet előkészítő bizottságot, amelynek akkoriban megbízott vezetője volt, ott kellett hagynia, hiszen rendkívül sokat tanult, egészen új impulzusokat, szempontokat kapott az Alkotmánybíróságon töltött évek alatt. Úgy látta, hogy az az újféle gondolkodás, amire az alkotmánybírói munka „rákényszerítette”, hozzájárult ahhoz, hogy más megközelítéssel forduljon különösen az alkotmányjog és a többi jogág viszonyának vizsgálatához, valamint az emberi jogoknak az egyes jogviszonyokban, köztük a polgári jogiakban játszott szerepét is sokkal hangsúlyosabbnak érezte az Alkotmánybíróságon végzett munkája hatásaként.

Mindezeken túl saját bevallása szerint pályája egyik legszebb szakasza az volt, amikor a nyolcvanas években belekóstolhatott a választottbíráskodásba is és sok választottbírósági ügyben vehetett részt.

Harmathy Attila kiemelkedő tudományos teljesítményét számtalan elismerés, kitüntetés koszorúzta: a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje 1992-ben, Deák Ferenc kutatási díj (Pro Renovanda Cultura Hungariae Alapítvány) 1995-ben, Francia Becsületrend tiszti fokozata 1997-ben, Szent-Györgyi Albert-díj 1999-ben, Lippay-díj 2002-ben, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal 2007-ben, Széchenyi-díj 2012-ben, Akadémiai Aranyérem 2019-ben és TK Jogtudományi Intézet Életműdíj 2022-ben.

„Amikor a tölgyet kivágják, az egész erdő visszhangzik az esésétől, de száz makkot vet csöndben egy észrevétlen szellő.” Thomas Carlyle-nak tulajdonítják ezt az idézetet, ami most érzéseink szerint nagyon ideillik. Harmathy Attila professzor több évtizedes pályafutásának rövid áttekintése után nem nehéz kijelenteni, hogy egy hatalmas alakját veszítette el a polgári jogászok, a polgári jogot oktatók és a magyar jogtudósok közössége. De alakja aligha fog egyhamar feledésbe merülni. Gondolatait őrzi több száz megjelent írása, hiánypótló monográfiái, tudományos eredményei. De ami a leginkább megtartja Harmathy professzor urat mindazoknak az emlékeiben, akik valaha egy kicsit is ismerhették, az az a kedves, visszafogott derű, nyugalom és udvarias segítőkészség, ami az ő személyéből áradt, még azok felé is, akiket nem, vagy alig ismert, illetve akikkel akár csak először találkozott. Ő maga is azt nyilatkozta egyszer, hogy nagyon jól esett neki, amikor három szeretett tanára, Marton Géza, Nizsalovszky Endre és Eörsi Gyula egyenrangú partnerként beszéltek vele. Talán innen eredt az ő szemlélete is. Tudását és tapasztalatát senki sem kérdőjelezhette meg, ő ennek ellenére még a legfiatalabb munkatársakkal is figyelmes és türelmes volt. Professzor úr életműve és életútja talán lezárult, de munkásságának hatása még sokáig érződni fog a magyar polgári jog eljövendő történetében.

Emlékét tisztelettel megőrizzük!

Elhunyt dr. Török Gábor professzor, egykori kollégánk

2022. augusztus 25.-én, 69 éves korában váratlanul elhunyt dr. Török Gábor professzor, egykori kollégánk.

Török Gábor 1977-ben diplomázott az ELTÉ-n, 1984-től 2012-ig dolgozott a Jogtudományi Intézetben, tudományos munkatársként, főmunkatársként, majd 2000-től tudományos tanácsadóként. Oktatói pályáját 1982-ben a Miskolci Egyetem jogi Karának Polgári Jogi Tanszékén kezdte, később a Károli Gáspár Református Egyetemen Intézetvezető egyetemi tanárként, majd a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tanított.

1992-től tagja volt a Kelemen és társai Ügyvédi irodának.

2000-tól az MTA akadémiai doktora volt, maradandót alkotott a társasági jog, a kereskedelmi jog és a csődjog területén, részt vett a Ptk előkészítésében, több mint száz tanulmány, számos szakkönyv, kommentár szerzője, társszerzője volt.

2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjével ismerték el munkásságát.

Kollégái nemcsak szakmai tudását tisztelték, szerették, kedves, közvetlen, nyílt személyiségét is. Emlékét kegyelettel megőrizzük.

Friss könyvek
Megjelent a Demokrácia-dilemmák – Alkotmányjogi elemzések a demokráciaelv értelmezéséről az Európai Unióban és Magyarországon

Az ELTE Eötvös Kiadó gondozásában, Chronowski Nóra, Szentgáli-Tóth Boldizsár és Szilágyi Emese szerkesztésében és a Jogtudományi Intézet számos munkatársának közreműködésével megjelent a Demokrácia-dilemmák – Alkotmányjogi elemzések a demokráciaelv értelmezéséről az Európai Unióban és Magyarországon című kötet, amely e-könyvként is elérhető a Kiadó honlapján.

A válogatott tanulmányok az uniós demokrácia, a népszavazás, a választások, a parlamenti jog és a szólásszabadság egyes kérdéseit tárgyalják, olyan új kihívásokra is figyelemmel, amilyeneket a Covid–19-világjárvány vagy a kibertámadások jelentenek. A kötettel és az annak hátterét jelentő kutatásokkal a szerzők ahhoz kívánnak hozzájárulni, hogy az uniós és tagállami alkotmányjog szempontjából központi jelentőségű demokráciaelv normatív tartalma megragadhatóbbá váljon az azt övező egyes jogi dilemmák körüljárása által.

A kötet az NKFI/OTKA által támogatott K-128796. számú, A demokráciaelv normatív tartalma uniós és alkotmányjogi szempontból című kutatási projekt keretében készült, amely 2018 és 2022 között valósult meg.

Szerző: Chronowski Nóra, Szentgáli-Tóth Boldizsár és Szilágyi Emese (szerk.)
Konferenciák, workshopok, könyvbemutatók, előadások
Földi András: Grosschmid Béni és az antik jogok - Székfoglaló előadás
Időpont: 2022-10-18 15:00
Helyszín: MTA Székház, Felolvasóterem 1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.
Internetes Jogtudományi Enciklopédia Jogbölcselet rovatának második műhelyvitája

PROGRAM

10:00 – 10:30 Neokantianizmus
Szerző: Techet Péter
Opponens: Sólyom Péter

10:30 – 11:00 A jogról való gondolkodás a középkorban
Szerző: Tattay Szilárd
Opponens: Takács Péter

11:00 – 11:30 Kritikai jogelméletek
Szerző: Kiss Valéria
Opponens: Győry Csaba

11:30 – 12:00 Posztmodern jogelmélet
Szerző: Kevevári István
Opponens: Turai Katalin

12:00 – 13:00 Ebédszünet

13:00 – 13:30 Jogalkotás
Szerző: Petrétei József
Opponens: Gajduschek György

13:30 – 14:00 Szokásjog
Szerző: Jany János
Opponens: Földi András

14:00 – 14:30 Jogalkalmazás
Szerző: Pődör Lea
Opponens: Bencze Mátyás

14:30 – 15:00 Diszkréció
Szerző: Ficsor Kriszta
Opponens: Győrfi Tamás

15:00 – 15:30 Skandináv jogi realizmus
Szerző: Badó Attila
Opponens: Kelemen Katalin

15:30 – 16:00 Szünet

16:00 – 16:30 Jogbölcselet (rovatbevezető szócikk)
Szerző: Szabó Miklós
Opponens: Deli Gergely

16:30 – 17:00 Méltányosság + Analógia (két szócikk)
Szerző: Könczöl Miklós
Opponens: Takács Péter

17:00 – 17:30 A jogtudomány tudományelmélete
Szerző: Bódig Mátyás
Opponens: Cserne Péter

A műhelyvita során magukat a szövegeket a szerzők nem mutatják be, azokat előzetesen minden résztvevőnek és különösen az opponenseknek elektronikusan elérhetővé tesszük (közös google drive-on). Az egyes viták az opponens véleményével indulnak, majd további hozzászólások hangzanak el, amelyekre végül a szerző reagál.

A műhelyvitára az Internetes Jogtudományi Enciklopédia projekt keretében kerül sor.

Az Internetes Jogtudományi Enciklopédia célja a teljes magyar jogtudomány aktuális tudásállapotának bemutatása és minden érdeklődő számára ingyenesen elérhető, megbízható tudásbázis megteremtése a magyar jogi kultúra fejlesztésének érdekében. A tanulmányok szakmailag lektoráltak. A projekt leírása és az elkészült szócikkek a www.ijoten.hu oldalon érhetőek el.

Időpont: 2022-11-25 10:00
Helyszín: Hibrid
Internetes Jogtudományi Enciklopédia Közigazgatási jog rovatának műhelyvitája

Szerző: Rozsnyai Krisztina

Opponens: Darák Péter

Moderátor: Balázs István rovatvezető

A műhelyvitára az Internetes Jogtudományi Enciklopédia projekt keretében kerül sor.

Az Internetes Jogtudományi Enciklopédia célja a teljes magyar jogtudomány aktuális tudásállapotának bemutatása és minden érdeklődő számára ingyenesen elérhető, megbízható tudásbázis megteremtése a magyar jogi kultúra fejlesztésének érdekében. A tanulmányok szakmailag lektoráltak. A projekt leírása és az elkészült szócikkek a www.ijoten.hu oldalon érhetőek el.

Időpont: 2022-09-27 11:00
Helyszín: ELTE ÁJK Kari Tanácsterem (1053 Budapest, Egyetem tér 1-3.)
Nonprofit szervezetek és közérdekű pereskedés

Az ELTE ÁJK Alkotmányjogi Tanszéke tudományos műhelyvitát rendez Kathryn Chan (University of Victoria, Kanada) „Nonprofit organizations as public interest litigants” című kéziratáról.

Opponensek: Somody Bernadette és Dojcsák Dalma

A vitát vezeti: Bodnár Eszter

A tudományos műhelyvita-sorozat szakmai vezetője Dezső Márta professzor emerita.

Időpont: 2022-09-28 16:00
Helyszín: ELTE ÁJK, hibrid formában (Kari Tanácsterem, MS Teams)
„A családtagok közötti jogviszonyok sokszínűsége”

Nagy tisztelettel és szeretettel hívjuk és várjuk a „Fenntartható államkormányzás és innovatív közszolgáltatások” projekt „Fenntartható közösségi és családpolitikák” alprojektjének keretében „A családtagok közötti jogviszonyok sokszínűsége” címmel megrendezendő konferenciára.

Program:

• 9.50 A konferencia megnyitása Barzó Tímea, szakmai vezető, egyetemi tanár, NKE-ÁNTK

• 10.00 Fenntartandó értékek a családban Lenkovics Barnabás, professor emeritus, SZE-ÁJK

• 10.30 A hazai családvédelmi akcióterv eredményei Fűrész Tünde, elnök, Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS)

• 11.00 Kérdések és hozzászólások

• 11.30 Kávészünet

• 12.00 Az örökbefogadás céljának jogtörténeti aspektusai az egyetemes és a magyar jogi kultúrában Katonáné Pehr Erika, c. egyetemi docens, PTE-ÁJK

• 12.30 Nagyszülői jogok és kötelezettségek a családjogban Reiderné Bánki Erika, egyetemi docens, SZE-ÁJK

• 13.00 Kérdések és hozzászólások

• 13.15 Zárszó Papp Tekla, alprojektvezető, egyetemi tanár, NKE-ÁNTK

A konferencia Nemzeti Közszolgálati Egyetem Államtudományi és Nemzetközi Tanulmányok Kar Civilisztikai Tanszéke szervezésében történik.

A részvétel ingyenes,de regisztrációhoz kötött, amit a fenti linken lehet megtenni. Megtisztelő részvételükre feltétlenül számítunk!

Időpont: 2022-10-14 09:50
Helyszín: Ludovika Főépület Zrínyi terme (1083 Budapest, Ludovika tér 2.)
XXVII. Polgári Jogot Oktatók Országos Találkozója (XXVII. POT)

Minden kedves érdeklődőt tisztelettel meghívunk a Miskolci Egyetem Polgári és Kereskedelmi Jogi Intézeti Tanszékei, a Modern Magyar Polgári Jogi és Európai Magánjogi Kutató Központ, a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Területi Bizottságának Civilisztikai Tudományi Munkabizottsága, valamint a Novotni Alapítvány által megrendezésre kerülő XXVII. Polgári Jogot Oktatók Országos Találkozójára.

Eörsi Gyula születésének 100. évfordulója alkalmából, az idei konferencián az előadások a jogtudós kiemelkedő munkásságához kapcsolódnak.

A konferencia helyszíne és új időpontja: Miskolci Egyetem, Állam- és Jogtudományi Kar (A/6. ép. fsz.), 2022. szeptember 23.

A konferencia-részvétel ingyenes, ugyanakkor előzetes regisztrációhoz kötött. Kérjük az érdeklődőket, hogy 2022. szeptember 20. napjáig az alábbi linken szíveskedjenek regisztrálni: https://forms.gle/zNvqNXW7gdv2ox5g8

Időpont: 2022-09-23 10:00
Helyszín: Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar
További hírek
Pályázati felhívás: Pro Dissertatione Iuridica Excellentissima Díj

Pro Dissertatione Iuridica Excellentissima Díj – az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézetének jogtudományi PhD disszertáció díja

Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete meghirdeti a kétévente odaítélt Pro Dissertatione Iuridica Excellentissima Díjat, amely ötödik alkalommal kerül kiosztásra.

Pályázni lehet olyan jogtudományi témájú, magyar, angol, német vagy francia nyelven írt PhD-értekezéssel, amelyet Magyarországon működő egyetemen védtek meg 2020. november 1. és 2022. október 31. között.

A díjazott a Jogtudományi Intézet által kiállított oklevelet kap, valamint ünnepi előadás keretében márciusban, a Jogtudományi Intézet közönsége előtt ismerteti eredményeit, amely előadás videófelvételét az intézeti YouTube-csatornán elhelyezzük. A pályázóktól a disszertációt, a tézisfüzetet, az opponensi véleményeket és az azokra adott választ, továbbá a PhD fokozatszerzési oklevél másolatát (vagy a sikeres védésről szóló igazolást) kérjük e-mailben az JTI.titkarsag@tk.hu címre, valamint két kinyomtatott példányban a Jogtudományi Intézet igazgatójának a következő címre megküldeni:

Dr. Gárdos-Orosz Fruzsina igazgató

MTA TK JTI

1097

Budapest, Tóth Kálmán utca 4. (MTA HTK),

T épületszárny földszint

A pályázaton nem vehetnek részt a Társadalomtudományi Kutatóközpont által jelenleg vagy a kiírást megelőző három évben közalkalmazotti munkakörben foglalkoztatott kutatók.

Figyelembe véve a téma vagy a módszer újszerűségét, a szakirodalmi feldolgozottságot, a kutatási eredmények tudományos vagy társadalmi jelentőségét, valamint az érvelés alaposságát, a beérkező kéziratok közül a Jogtudományi Intézet igazgatója által felkért, az intézet kutatóiból álló bizottság választja ki a győztes pályaművet.

A pályázat leadási határideje: 2022. november 30.