LighT: Litigating change
Szakmai továbbképzési program ügyvédeknek az EU jogállamisági vívmányaiból
2023. november
Kedves Barátaink és Partnereink!
Örömmel osztjuk meg hírlevelünk első számát, ahogy megtesszük első lépéseinket az Európai Unió jogállamisági elvárásainak megerősítése érdekében megtett utunkon.
Küldetésünk
Projektünk középpontjában az Európai Unió egy olyan képe áll, amelyben a jogállamiság nem csupán egy absztrakt fogalom, hanem egy megélt valóság, amelyben az igazságszolgáltatás mindenki számára elérhető, a demokratikus értékek pedig kompromisszumok nélkül érvényesülnek. A LighT (Litigating change: szakmai továbbképzési program ügyvédeknek az EU jogállamisági vívmányaiból) egy időszerű, célzottan előkészített szakmai projekt. A legégetőbb jogállamisági problémákkal küzdő 5 EU tagállamban (Görögországban, Bulgáriában, Magyarországon, Lengyelországban és Romániában) fog továbbképzési lehetőséget nyújtani a jogállamiság és az európai polgárok alapvető jogainak védelmében alapvető szerepet betöltő ügyvédi hivatás képviselőinek. Célunk 30 tréner és 345 ügyvéd szakmai továbbképzése egy olyan program keretében, amely lehetővé teszi a határokon átnyúló szakmai párbeszédet és a tapasztalatok kölcsönönös megosztását.
A projektben a görög Center for European Constitutional Law – Themistocles and Dimitris Tsatsos Foundation, az Akademia Leona Kozminskiego (Lengyelország), a Center for the Study of Democracy (Bulgária), a Tarsadalomtudomanyi Kutatokozpont (Magyarország) és az Asociatia Pro Refugiu (Románia) vesz részt.
Mi következik még?
Hírleveleink minden egyes számában tájékoztatást fogunk nyújtani a projekt előrehaladásáról, kiemelve a legfontosabb eseményeket és a projekt mérföldköveit. Hírleveleinkkel erősíteni szeretnénk a párbeszédet és a tapasztalatok megosztását, valamint lehetőséget szeretnénk biztosítani a projektcsapatunkkal való együttműködésre.
Kutatásunk főbb eredményei
A konzorciumunk a közelmúltban egy jelentős kutatást végzett az érintett 5 EU tagállam közös jogállamisági kihívásairól. Több olyan kihívást azonosítottunk, amelyek együttesen aláássák a jogállamiság érvényesülését és hátráltatják a demokratikus intézmények hatékony működését ezekben az országokban.
Az azonosított közös kihívások közül néhány:
Ellenséges környezet és demokratikus működés: A vizsgált országokban visszatérő téma az ellenségesség a jogállami követelményekkel szemben, különösen az igazságszolgáltatásban, a közigazgatásban és a médiában. Ez magában foglalja a fékekkel és ellensúlyokkal, a hatalmi ágak szétválasztásával és az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos aggodalmakat. A közbeszéddel összefonódó médiakörnyezet maga is megerősíti ezt az ellenséges attitűdöt, beleértve a kiszolgáltatott csoportok elleni gyűlöletbeszédet is.
Az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés és az igazságszolgáltatás függetlensége: Az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés és a hatékony igazságszolgáltatás a tisztességes eljárás normáival összhangban minden konzorciumi országban komoly gondot jelent. A kulcsfontosságú kérdések közé tartozik a bírók kinevezése, a korrupció, az eljárási biztosítékok helytelen alkalmazása és a bírósági eljárások elhúzódása.
Az alapvető jogok tiszteletben tartása és a törvény előtti egyenlőség: Kutatásunk résztvevői az alapvető jogok több súlyos rendszerszintű megsértését azonosították, mint például a menekültek kiszorítása, az abortusz tiltása és az LMBTQ+ közösség tagjainak üldözése.
A jogbiztonság hiánya: A jogbiztonság hiánya és a jogszabályi keretek gyakori módosítása megnehezítik a jogalkalmazók munkáját, és általános bizalmatlanságot keltenek a joggal szemben.
Az uniós jogi előírások mellőzése, bizalmatlanság az uniós joggal szemben: A jogbiztonság hiányát felerősíti az uniós joggal kapcsolatos ismeretek hiánya, az uniós joggal szembeni bizalmatlanság, ami az uniós jog tagállamonkénti töredezett végrehajtásához vezet.
A civil szféra elfojtása: A civil társadalom túlzott korlátozásokkal néz szembe, amelyek korlátozzák a polgárok közötti szabad párbeszédet, akadályozzák az önszerveződést és csorbítják a gyülekezési jogot. A közügyekben való részvétel elleni stratégiai pereskedés (a SLAPP) az újságírókat és az emberi jogi jogvédőket célozza meg.
Korlátozott támogatás az ügyvédeknek: Az aktív varsói ügyvédi kamara példájától eltekintve sok jogi szakember úgy érzi, hogy az ügyvédi kamarák nem támogatják őket, különösen a jogállamisági problémák kezelése tekintetében.
Ezek az eredmények átfogó képet festenek arról, hogy az ügyvédek és más jogi szakemberek milyen kihívásokkal állnak szemben és általában milyen állapotban van a jogállam az érintett országokban. Ezek megértése vezethet el a valóban hatékony stratégiák kidolgozása felé, amelyek segítségével kezelhetjük közös problémáinkat és meg tudjuk erősíteni a demokrácia és a jogállam alapjait.
Köszönjük, hogy csatlakozott hozzánk ezen a figyelemre méltó utazáson, és kérjük, figyelje az, hogyan haladunk végig kijelölt utunkon.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.