A FOSTER, egy Európai Unió által társfinanszírozott projekt, amelynek célja egy gyermekközpontú igazságszolgáltatási rendszer létrehozása, amely tiszteletben tartja a bűncselekmények gyermek áldozatainak jogait és jóllétét. E célból a FOSTER a jogászok tudásának erősítésén dolgozik, a gyermekek jogairól, a bűncselekmények áldozatainak jogaira vonatkozó jogi keretekről, a traumával kapcsolatos megközelítésekről és az áldozatokra érzékeny kommunikációról szóló képzéssel, valamint a jogalkalmazók, az igazságügyi hatóságok, más állami szereplők és a gyermekvédelemben dolgozó civil szervezetek közötti erős együttműködési hálózatok kialakításának elősegítésével.
Köszöntő üzenet
Üdvözöljük a FOSTER projekt első online hírlevelének számában! Miközben folyamatosan dolgozunk azon, hogy megerősítsük az európai jogi szakemberek szerepét, a hírlevél tájékoztatást nyújt a projekt előrehaladásáról, tevékenységeiről és arról, hogyan kapcsolódhat be Ön is a munkánkba. Közösen dolgozunk azon, hogy minden gyermekáldozat megkapja a neki járó védelmet és megfelelő képviseletet.
A FOSTER Projektről
A FOSTER projekt (Fostering Child-Friendly Legal Environments through collaborative networks) célja egy gyermekbarát igazságszolgáltatási rendszer kialakítása, valamint a gyermekáldozatok jogi képviseletének megerősítése az ügyvédek ismereteinek, készségeinek és tudatosságának növelésével ezen az érzékeny területen.
Fő célkitűzések
- Az ügyvédek, jogi képviselők kapacitásának bővítése képzésekkel olyan területen, mint gyermekjogok, az áldozatok jogainak védelméről szóló uniós irányelv (2012/29/EU, ‘áldozatvédelmi irányelv’), traumatudatos megközelítés és áldozatérzékeny kommunikáció.
- Erős együttműködési hálózatok kialakítása jogi képviselők, bírósági szervek, más állami szereplők és civil szervezetek között.
Célcsoportok
- Ügyvédek, jogi képviselők és bírók; gyermekjogokat támogató és gyermekjogokkal foglalkozó állami szereplők; civil szervezetek, amelyek gyermekvédelemmel és bűncselekmények áldozatainak jogaival foglalkoznak.
Projektpartnerek és részt vevő országok
A projektet Görögországban, Bulgáriában, Magyarországon és Szlovéniában valósítja meg az öt partnerből álló konzorcium:
- Centre for European Constitutional Law (CECL) – Görögország: a projekt koordinátora, jelentős tapasztalattal rendelkezik jogi szakemberek képzésében.
- Society of Social Psychiatry P. Sakellaropoulos – Görögország: mentálhigiénés szolgáltatásokat nyújt, képzéseket tart bírák, ügyvédek és más szakemberek részére.
- Center for the Study of Democracy – Bulgária: kutatásokat és képzéseket végez a gyermekjogok védelme érdekében.
- HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézet – Magyarország: elméleti és empirikus jogi kutatásokat végez.
- Institute of Criminology at the Faculty of Law Ljubjana – Szlovénia: 1954 óta működik, kutatásokat, oktatást, információterjesztést végez.
A projekt az Európai Unió Justice Programjának társfinanszírozásával valósul meg (JUST-2023-JACC-EJUSTICE/101160568).
Fő tevékenységek és eredmények
A célok elérése érdekében a projekt az alábbi tevékenységeket valósítja meg:
- Képzési igényfelmérés: Görögországban, Bulgáriában, Magyarországon és Szlovéniában a gyermekáldozatokkal kapcsolatos jogi gyakorlatok elemzése.
- Képzési anyagok kidolgozása: két tananyag készül – egy a képzők, egy pedig gyakorló ügyvédek számára.
- Trénerek szemináriuma: Szlovéniában kétnapos szeminárium 20 tréner számára.
- Nemzeti képzések ügyvédeknek: esetalapú online és személyes workshopok.
- Szakmai útmutatók: gyakorlati példák, esettanulmányok, gyakorlati tippek összegyűjtése.
- E-learning kurzus: legalább 300 ügyvéd, jogi képviselő számára elérhető online kurzus fejlesztése.
- Nemzeti és nemzetközi hálózatépítés: szakemberek közötti online együttműködések kialakítása.
- Szakpolitikai ajánlások: a legjobb gyakorlatokat és javaslatokat tartalmazó szakpolitikai gyűjtemény összeállítása.
- Interdiszciplináris együttműködési útmutató: jogászok, pszichológusok, pedagógusok, egészségügyi és gyermekvédelmi szakemberek közötti együttműködés elősegítésére szolgáló útmutató összeállítása.
- Zárókonferencia: 2026. májusában Görögországban.
A konzorcium tagjai 2024 szeptember és december között a négy országban végeztek kutatásokat az ügyvédek képzési szükségleteiről. 102 szakértő került bevonásra a kutatás során (ügyvédek, bírák, rendőrök, gyermekvédelmi szakemberek, civil szakértők, stb.). 2025 márciusában a CECL összeállította az egységes, négy országot lefedő képzési szükségletet felmérő riportot, ami idekattintva elérhető, továbbá a magyarországi jelentés is is olvasható a TK Jogtudományi Intézet honlapján. 2025 nyár folyamán készülnek el a képzési tantervek.
Események
2025. június 19–20. – Trénerek képzése szeminárium | Ljubljana, Szlovénia
20 jogi szakember részvételével zajlott, témák: felnőttoktatás, gyermekbarát igazságszolgáltatás, gyermekáldozatok jogai.
2025. szeptember–október – Nemzeti kerekasztal-beszélgetések
Bulgáriában, Görögországban, Magyarországon, Szlovéniában (online / személyes).
2025. október–november – Nemzeti képzések ügyvédeknek
Témák: gyermekbarát igazságszolgáltatás, EU jog, gyermekpszichológia, kommunikáció.
Kapcsolat
Akár jogi képviselő, akár hatósági vagy gyermekvédelmi szakember, örömmel látjuk követőink között, illetve bátran keressen bennünket felületeinken.
Weboldal: https://jog.tk.hu/foster
Kövessen minket: https://www.facebook.com/tkjti
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg. A hírlevél tartalma kizárólag a szerzők nézeteit tükrözi, és az Európai Bizottság nem felel az ebben megjelenő információkért.